מכבי? הפועל? אותו זבל

קשה לי להאמין שמישהו ממכרי יעז לקרוא לי חובב ספורט. די מוזר, למען האמת. ההורים שלי נפגשו בוינגייט בלימודי הוראת ספורט, האחים הגדולים שלי היו רצים, קופצים, שוחים ומכדררים את דרכם בזמן החטיבה והתיכון, ורק אני, כמו חנון טוב, ישבתי וקראתי.

 דברים שלמדתי מאבא

מהר מאוד למדתי שקשה לדבר עם אבא שלי בזמן שיש משחק בטלוויזיה. לא נפגעתי או משהו כזה, הייתי יושב לצידו ומחכה להפסקות כדי לשאול שאלות. הוא היה רואה כדורגל או כדורסל (ובשני העשורים האחרונים גדלו אפשרויות הצפייה שלנו לאינסוף) ומעודד את אחת הקבוצות. לקח לי כמה משחקים להבין מתי אקבל תשובות לשאלותיי ומתי אקבל רק בהייה במסך. כמובן שהיו משחקים בהם אבי היה מעורב יותר מבחינה רגשית. המשחקים הללו כללו קבוצה בשם מכבי ת"א. כל אימתי ששיחקו, אבא היה צועק חזק יותר, נעמד במצבי לחץ ומתאכזב מרות יותר אם הפסידו. בתשובה לשאלותיי רק ציין שזו הקבוצה שהוא אוהד ושכדאי לי לבחור קבוצה לאהוד (שיעור ראשון – תבחר קבוצה בעצמך).

מאז, ידעתי, כשהצהובים האלו משחקים (ולא האחרים) הוא בעדם. אבא היה מתאכזב במיוחד כשהצהובים שלו היו מפסידים לאדומים. לא כל אדום, אדום ספציפי מאוד. (שיעור שני – יש קבוצות שהניצחון מולן מתוק יותר). אחר כך, כשכבר הבנתי קצת יותר, נכנסו גם הליגות האירופאיות לתמונה. שם, הפלא ופלא, האדומים ,שאבי היה נגדם קודם, לפתע מצאו עצמם מעודדים על ידו. כששאלתי אותו לפשר העניין, אבי אמר שלכל קבוצה ישראלית באירופה מגיע עידוד (שיעור שלישי- זה שאתה אוהב קבוצה, לא אומר שאתה צריך לשנוא קבוצה אחרת).

האוהדים קופצים למגרש

הפועל

ואז הגיע אוהד הפועל וכתב את הדברים האלו:

"הבהרה: קוראים לי רון ואני אוהד הפועל ת"א.
מעבר לעובדה שאני אוהד את הפועל ת"א, אני שונא, אבל כ"כ שונא את מכבי ת"א. כן, שונא. שנאה אמתית, טהורה, רעה. אני שונא כל מה שקשור לקבוצה הזו, אני שונא את כל מי ששייך לאגודה הזו, את כל מי שתורם לה ואת כל מי שאוהד אותה. אני שונא את מכבי כדורגל, אני שונא את מכבי כדורסל, אני שונא את מכבי כדוריד, אני שונא את מכבי שיט מפרשיות, אני שונא את מכבי טניס, אני שונא את מכבי דוקים ואני שונא את מכבי מונופול. 

מכבי לא מייצגת את ישראל והיא בטח לא מייצגת אותי. היא כן מייצגת את כל מה שאני שונא במדינה הזו – לאומנות מזויפת, טרמפיסטיות, תרבות העדר, פרובינציאליות בשקל, חוסר הבנה, צביעות, עיוורון וזיכרון קצר. כיף לי לשנוא את מכבי. זה עושה לי טוב. זה מגדיר את מי שאני כאוהד הפועל. עוד יותר כיף לי שאני לא כמו כולכם. שאני לא הולך אחרי העדר. אתם, אוהדי מכבי ו"אוהדי" מכבי מחליאים אותי וגורמים לי לשנוא את מכבי, אתכם ואת המדינה הזו אפילו יותר. אתם קוראים לי קיצוני ואתם לא מבינים איך יכול להיות שאני לא מפרגן לכם, אבל אתם שוכחים שאני לא פה כדי לרצות אתכם. אני מי שאני ואני גאה בזה. אני אאחל למכבי שואה עד מחר, אני אאחל לשמעון מזרחי להתאבד, אני אאחל למטוס שלהם להתרסק ואני אאחל לכל האוהדים שלהם, לא אכפת לי אם הם חברים, לקוחות ואפילו בני משפחתי, מחלות חשוכות מרפא ו-1001 דרכים למות. כואב לכם לקרוא את זה? על הזין שלי. יש כפתור כזה שנקרא Unfriend, אתם יותר ממוזמנים להשתמש בו. אתם תעשו לכם, ובעיקר לי טובה.

בימים כאלו, לצד כעס, שנאה, ואכזבה, אני מרגיש גאווה. היום אני גאה שאני לא חלק מזה. היום אני גאה להיות הפועל. אני גאה שהקבוצה שלי והקהל שלי מייצגים את הפועל, ורק את הפועל. אני שמח שבחרתי אדום. לא הייתי מחליף את זה בעד שום דבר אחר בעולם הזה."

השאלה הבוערת שעולה לי בראש מהטקסט של רון היא:
למה אהבה לקבוצה אחת חייבת להיות מוגדרת כשנאה לקבוצה אחרת?
כל מי שמסכים עם רון יגיד לי עכשיו שבגלל שאני לא חובב ספורט, לא אבין. לכם רק אומר, שסטטיסטית, שלושים אחוזים מכם יתגרשו, האם אתם באמת רוצים שהילד ילמד שאם הוא אוהב את אמא הוא צריך לשנוא את אבא?
מכבי
ואוהדי מכבי היקרים, לפני שאתם משתלחים באוהדי הפועל, שימו לב מה אוהד שלכם כתב :
"ההמונים יצאו לרחובות לבושים בצהוב. צועקים מזמורים משולהבים עם ברק אדרנליני בעיניים, הם יוצאים אל הכיכר לחגוג. הקבוצה הפייבוריטית של ישראל לקחה עוד גביע בתחרות אירופאית וההתרגשות מורגשת היטב באוויר. מרגש כמה שאנחנו אוהבים את הקוטג' הזה בארץ.

רגע, קוטג'? כן, למה לא? מותג ישראלי מצליח, שכולם אוהבים, זוכה בתחרויות טעימה ברחבי העולם. מה, לא תשלמו 2000$ בכדי ללוות אותו לתחרות הבאה? למה לא?

ההיסטוריה של המותג "מכבי תל אביב" רצופה חגיגות היסטוריות של פטריוטיות לאומית. עוד בימים של ברודי ששם אותנו על המפה, ברקוביץ' וארואסטי, ואחריהם ג'מצ'י וקטש ועוד. ישראלים, קטנים, חסרי סיכוי מול אדירי הקומה האירופאים ובכל זאת יוצאים למלחמה ומנצחים.

בתקופה שהיינו שולחים ישראלים לשם, עוד איכשהו היה בכך היגיון לעודד. נעזוב לרגע את כל עניין העולם הגלובלי חסר הגבולות ונשאר פרובינציאליים. כן, זה בסדר לאהוב את המוכר שאליו אתה משתייך. וכן, כשהשחקנים היו משלנו, זה עוד היה הגיוני. אבל לאט לאט חוקי המשחק השתנו. מחמישיות פותחות ישראליות לחלוטין, הלכנו והתדרדרנו עם חוקים וחוקי עזר, מאזרחים או משכנים או עובדים זרים, היישר אל המצב בו אנחנו נמצאים היום. קבוצה שלמה של ישראלי אחד. ופניני באמת היה אחלה, אבל מה חוץ?

בוא נודה, לאורך השנים נהיה לנו יותר חשוב לנצח מאשר לדבוק בערכים. עבור הניצחון הזה היינו מוכנים להחליף את הפטריוטיות, את הלאומיות, רק כדי שנוכל לחוות שוב את ההסנפה המטורפת הזו דמויית הקוקאין של אליפות אירופאית בידיים שלנו. מכרנו את השחקנים שלנו לטובת הניצחון הזה. מכרנו את הקבוצות שלנו לטובתו.

נשארנו עם קבוצת דגל בה השחקנים מתחלפים כל עונה, חוזרים או הולכים למקומות מהם באו או למקומות אחרים, משחקים כנגד קבוצות אחרות שגם בהן אותם שחקנים, באים והולכים. ומי יודע, סביר שבעונה הבאה הם בכלל ישחקו באחת הקבוצות כנגדן הם משחקים היום. ממש גאוות יחידה והכל.

כך שבסוף, זה בסך הכל קוטג'. מותג ישראלי, ציור ישראלי. אחד שאהבנו ועודנו אוהבים, אך נרכש על ידי קרן בינלאומית גדולה והוא כבר לא באמת שלנו. כמו בקוטג', שם מסמאים את עינינו הפרסומאים עם ערכים המודבקים למותג (שזה בסדר, הם פרסומאים וגם הם וגם אנחנו מכירים את חוקי המשחק) גם מכבי מדביקה לעצמה ערכים פטריוטיים שאינם קיימים באמת, אבל משרתים אותה כלכלית בצורה נאמנה.אוהדיה מוכנים לרכוש כרטיסים במאות ואלפי דולרים, למען תחושת הפטריוטיות המזויפת המתוחזקת על ידי ארגון העל הזה שכבר מזמן אינו פטריוטי.

ובעצם, היחידים שנשארו באזור הם הבעלים. ואנחנו דואגים לעודד אותם באופן נהדר. רק שבמקום שלטים וצעיפים, אנחנו מנופפים אליהם בשטרות…"

לסיכום,

נקודה לי כי הייתי צריך לניילן את כל האוהדים זה לזה כדי שיבינו ששנאה ופטריוטיות אינן רלוונטיות עוד ולא עשיתי זאת.

get along

מצד שני, אולי הפעם, דווקא הייתי צריך.

3 מחשבות על “מכבי? הפועל? אותו זבל

  1. פינגבק: די | naylonnitzmad

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s