כשהתותחים רועמים המוזות מתחפרות

קיץ נפלא לכולם!
הים פתוח כבר כמה חודשים, הבריכות גם. עשרה קרטיבים בעשרה שקלים במכולות הקרובות לביתכם (כן, אתם פראיירים אם אתם משלמים יותר). אצל הירקנים תמצאו את מיטב פירות ארצנו במחירים הגיוניים (סופסוף. לפני חודש אבטיח נמכר בחמישה ש"ח לק"ג). בשבוע האחרון אפילו השמש לא ממש כאן ונותנת לנו אשכרה להינות מיולי בלי להזיע יותר מדי.

רק העניין השולי הזה…

נצליח להנות מכל מנעמי הקיץ אם רק נשכח שבחלקים גדולים מהמדינה יותר חשוב לדעת איפה הממ"ד מאשר איפה המצופים של הילד. ובכל חלקי הארץ יש כרגע משפחות שיושבות שבעה על יקיריהן שיצאו להגנת המולדת ואנשיה ולא יחזרו עוד לעולם.
אז במקום לצאת ולבלות, כמו שהיינו עושים כל שנה, אנחנו יושבים מול ה"חדשות" ושומעים את כל מי שנאות להגיע לאולפן ולהגיד שום דבר. המוצלחים יותר בינינו מסתובבים בפייסבוק ומסבירים. מסבירים לאירופאים מה זה שנופלים טילים, מסבירים לרוסים שהיינו שמחים אם היה פה איזה פוטין, מסבירים לאמריקאים שישארו איתנו עוד קצת, מסבירים לאריות של הצל שהם כנראה לא העיפרון הכי חד בקלמר ומסבירים לסמולנים ש"הם" רק רוצים להרוג אותנו. מי שממש משקיע, יוצא מהבית ונוסע להביא לנזקקים מה שאפשר.

הרוב הדומם

אבל רובנו, בעיקר יושבים מול המסך ומצקצקים. ברגעים קשים גם מוחקים מהחברים איזה מתלהם שקרא קריאה גזענית או לחילופין, אנטי ממסדית. כי דעות מנוגדות הן השטן.  לא מעט פעמים אני נתקל בפוסט כזה:

לכל חברי ה (צד פוליטי), אני (הצד הפוליטי השני) ולכן התגובות שלכם על הפוסטים שלי אינן רלוונטיות. אם תמשיכו להתלהם לי על הקיר, אני אמחק אתכם! פה זו דיקטטורה ואעשה בקיר שלי כרצוני!
בנוסף, מי שלא אוהב את מה שאני חושב יותר ממוזמן למחוק אותי. וחתול השתין עליך! ונהנהנהנהנה

אולי החלק האחרון קצת מוגזם, אבל הבנתם את הרעיון.

אני קורא בזאת לכולם, המשיכו לדבר, לכתוב להפיץ ו(הכי חשוב)לחשוב. ככל שתקשיבו ליותר דעות ככה תדעו יותר. סינון אנשים שאינם חושבים כמוכם, גם אם הם מרגיזים, חשוכים או אובר רגישים ומתלהמים לא יפתור לכם את הבעיה אלא רק יעזור לניכור שהתחיל את כל האלימות. במקום להשתמש בפייסבוק ככלי יעיל לשמירה על קשר והעברת מידע מהירה, אנחנו רק בונים חממה של אנשים שחושבים בדיוק כמונו, מה שיטעה אותנו לחשוב שהצד השני הוא מיעוט שאיננו רלוונטי.

המלחמה בעזה

אגב שימוש בפייסבוק ככלי להעברת מידע: לא מעט כתבות על כך ששמות הרוגים מתפרסמים לפני שהודעה נמסרת למשפחה.הווטסאפ שלי עובד שעות נוספות, ואחד מהאנשים אף הגדיל לעשות ופירסם שמות של תשעה מהחללים כמה שעות טובות לפני שהותר לפרסום. חשבתי להתנצח איתו בווטסאפ אבל לא ראיתי בזה טעם. הנה מה שיש לפרופסור אסא כשר להגיד בנושא:

"בעניין פרסום פרטים בדבר נפילת חיילים:
אני מבין שהיום פורסם דבר נפילתם של חיילים במבצע "צוק איתן" ב"פייסבוק". לפני הפרסום הרשמי של צה"ל.
אני מפציר בכל אדם שמגיעה אליו, בנסיבות לא רשמיות, ידיעה על נפילת חייל לא לתת לה שום פרסום, גם לא במעגלים קרובים שמטבעם הם הולכים ומתרחבים.
נימוק עיקרי: למזלם הטוב של כמעט כל האנשים, אין להם מושג מה קורה להורים, נשים, אחים וילדים, כשהם מתבשרים על מות אדם קרוב, יקר ואהוב מאין כמוהו. רגעי הודעה כאלה הם הרגעים הגרועים ביותר בחייו של אדם. לא בא בחשבון לגרום לרגעים כאלה לקרות אצל אדם בהודעה מקרית בערוץ תקשורת כלשהו כולל "פייסבוק". רגעים כאלה צריכים להתנהל באחריות קיצונית. לדוגמה: צוות המודיעים הצבאי תמיד כולל רופא, למקרה הצורך. הם צריכים להתנהל גם בכבוד הראוי, באמינות המלאה, ברגישות המקסימלית.
נימוק משני: ישראל היא מדינה למודת שכול. במהלך השנים התפתחה בה תרבות רגישה, אחראית, ראויה, של מסירת הודעות בדבר נפילה ושכול. ראוי לכבד את התבונה ההיסטורית שהצטברה בנהלים ובמנהגים ולא לפגוע בה מטעמים שאין להם מקום – "רייטינג" תקשורתי או להיטות להיראות יודע יותר מאחרים.
נימוק נוסף: על רקע שמועה בדבר נפילת חייל, גם רמזים הם מיותרים. הם מרבים באופן קשה חרדה בלבבות של אנשים רבים מספור, חרדה מיותרת ומזיקה.
בהקשר הזה, לא קשה להתנהג כראוי."

בקשר לחלק השני, הנוגע לדיווחים על נפילות חיילים אני דווקא בדעה הפוכה. כל מידע, טוב שיצא, כל עוד מפרסמו מודיע שזוהי שמועה. עדיף שכולם ידעו שאי אפשר לשמור יותר סודות.

מה עוד אפשר לעשות?

מי שמחוץ לטווח הטילים שימשיך לבלות, כי החיילים שלנו נהרגים כדי שנוכל לעשות בדיוק את זה. מי שבטווח, שיבין שאפשר להמשיך לחיות כרגיל, רק בלי הפאניקה (חברים שלי יצאו לבריכה פרטית שיש לידה ממ"ד – ככה שוכנעו להגיע) וכל מי שיכול לעזור, בין אם בהסברה ובין אם בדרך חומרית יותר שיעשה כך.

דבר נוסף שנראה לי חשוב ומתחבר לתחילת הפוסט הוא הצורך לקטול את כל מי שמביע דעה, כי הוא לא יודע\לא מבין\לא עבר את הדברים שאתה עברת. אנא, הפסיקו עם תחרות ה"מי מסכן יותר" הזו. כל אדם רשאי להביע דעה, הוא גם רשאי לטעות. הוא לחלוטין לא זכאי לביטול דעותיו כי נפל עליו טיל אחד פחות ממך.

בצפייה לבשורות טובות ולעתיד בטוח יותר, ולו במעט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s