עשו ואל תעשו בווטסאפ (בעיקר של הגן)

round

לפני כמעט שנה לקחתי חלק בפרוייקט קטן ששינה את העולם. למי שאין כוח להיכנס ללינק רק אומר שגוף מסחרי שינה את הפרסומת שלו בזכותנו. רוב הכעס שלי כנגד הפרסומת היה על מיצוב הנשים כמטפלות הבלעדיות של הילדים, כפועל יוצא גם כעסתי על כך שהאב היחיד שרואים שם יוצא כמישהו שלא מעניין אותו גידול הילדים ובטח לא קבוצת הווטסאפ של הגן.

bday1 bday2 bday3לא לחשוב על דברים עד הסוף

אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה מהר צורפתי לאלפי קבוצות הווטסאפ של הגן. איך כל כך הרבה קבוצות? אז ככה: יש קבוצה של ההורים עם הגננת, עוד אחת גם עם המפקחת ואחת עם הרכזת. ואיך אפשר בלי אחת עם הטבחית? עכשיו תוסיפו כל קומביניציה אפשרית עם/בלי כל אחת מהנפשות הפועלות. קבוצה אחת של ההורים המגניבים, אחת של ההורים שנפגשים אחרי שעות הפעילות ועוד אחת של המאחרים הכרוניים שצריכים שמישהו יאסוף להם את הילד (הקבוצה החביבה עלי), אחת של מתנה לגננת, קבוצה של מתנגדי המשטר וקבוצה של טבעונים. עכשיו תכפילו בשתיים (למה אין לי תאומים למה?).

אחרי שבשנה האחרונה הועפתי מכל הקבוצות, אני יכול לרשום כאן, בוודאות מוחלטת, את החוקים הברורים והפשוטים של איך להתנהל במרחב הוירטואלי של הווטסאפ. אני מודה, הרוב הם "אל תעשה", אבל מאנשים כמוני (קרי, מיזנתרופים עם חוש הומור מעוות וחוסר רגישות לסביבה), אפשר ללמוד המון.

 • דעו את רשימת המשתתפים. לא נעים לכתוב שהסייעת מקבלת הרבה יותר ממה שמגיע לה רק כדי לגלות שהילד חזר מהגן בידיעה הברורה שהבטחת לו ממתקים היום כי ככה הסייעת אמרה.
 • אני עברית קטנה בארץ. אנחנו לא אבשלום קור ועברית מדוברת גם תופס, אבל קצת קשה לקחת ברצינות מישהו שמצליח לטעות כל כך הרבה. פישׂוק חשוב לא פחות מאיות…
 • fuckתנו לאנשים להתבטא. יש הרבה ספאם בווטסאפ, אנשים מצחיקים את עצמם (ולעיתים נדירות גם אחד את השני) ונוטים לספר סיפורים אישיים שלהם גם אם הם לא מתאימים לסיטואציה שהועלתה. תנו להם, אין מה להילחם בזה כי כולנו אוהבים לדבר על עצמנו.
 • אל תהיו פלצניים. באותו הקשר, הודעה בסגנון "יש כאן מלא מלל מיותר, נא לשמור את הקבוצה נקייה להודעות בקשר לנושא הקבוצה." לא מתקבלות בעין יפה. זה שאין לכם כוח לקרוא את הבולשיט של כולם לא מעניין אף אחד. תתמודדו.
 • lice1 lice2שקט, ישנים. אם באמת אין לכם כוח לשטויות שרצות כרגע, תמיד אפשר להשתיק. עדיין לא הבנתי את מנעד הזמנים שהאפליקציה נותנת, כי לך תזכור שהשתקת את "הורי גן פרעושים שאוהבים את הגשם" לפני שנה, אבל ניחא.
 • הודעות בפרטי. למרות האמור לעיל, אין מניעה ששני חברי קבוצה שעסוקים בשיחה משל עצמם לא יעברו להתכתב זה עם זה רחוק מעיני השאר. אפילו להיפך. קחו את תוכנית הטלוויזיה הדפוקה שנדלקתם עליה למקום אחר. גם את חנות הנעליים עם ההנחות המטורפות ובטח שאת התמונות של ה(וא)גינה שלכם.
 • רפטטיביות 1. גם אם השקעתם עכשיו עשר דקות בלנסח את דעתכם בצורה קוהרנטית, ברגע שמישהו אחר כבר כתב משהו דומה, אין בזה טעם. למדו להקליד מהר יותר.
 • רלוונטיות. אם נושא השיחה שבוער לכם להגיב עליו כבר הוחלף לפני יותר מעשר הודעות, הדעה שלכם בנושא מיותרת. סביר להניח שגם אתם.
 • אמוג'י. בדיוק כמו ילדים. אם יש לך שניים שלושה בהודעה, זה נסבל. ארבעה עד שישה זה אמנם מרשים, אבל לא בטוח שעשית בשכל. חמש עשרה זה כבר הרבה יותר מדי.
 • חוק פו. אפילו  מיליון אמוג'ים לא יכולים להעביר סרקסטיות ודעות "אמיתיות" קיצוניות מדי יחשבו כפארודיה. מה עושים? לא לוקחים הכל ברצינות תהומית או שתהיו אלה שמבקשים הסבר לכל דבר.
 • מזל טוב רפטטיביות 2. מישהו הגדיל ראש ונקנתה מתנה לסייעת שעוזבת. מעולה. הראשון שכתב תודה עשה זאת בשם כולם. אין צורך בשלושים הודעות "כל הכבוד". או "מזל טוב", לצורך העניין.
 • שיימינג. לגמרי לגיטימי ללכלך על קבוצות אחרות עם משתתפים חופפים. רק לא לשכוח שיש גם קבוצה שאתם לא חלק ממנה.
 • Ragequit. אין בעיה לעזוב את הקבוצה אם לא מתאים/נוח/בא לכם בטוב. יש בעיה עם "טוב, אתם חבורה של חולי נפש שמעניינים לי את הישבן. קחו את הפסימיות והסרקזם שלכם ודחפו אותם". הבעיה נובעת בעיקר מזה ש "X עזב/ה את הקבוצה" אומר את אותו הדבר בדיוק.

מוזמנים להוסיף בתגובות עוד חוקים שאנחנו צריכים.

תודה רבה לכל מי שייעץ, עזר והוסיף לפוסט. תודה מיוחדת לחברי הגן של זיוה, אתם משהו משהו.
דפקט

5 מחשבות על “עשו ואל תעשו בווטסאפ (בעיקר של הגן)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s