10 סרטים ש(ל במאים ש)חשוב לראות (רשומה 2 מתוך 5)

על מנת לקבל נקודת מבט על חשיבות האדם, חייב כל אדם לגדל כלב וחתול. כלב שיעריץ אותו ויעשה כדברו, וחתול שיתעלם ממנו (דרק ברוס. אין לכם מושג מי זה, נכון? גם לי לא).

במאים לא צריכים חתולים או כלבים, יש להם את צוות ההפקה. למעשה, היצ'קוק טען שיש להתייחס לשחקנים כמו אל חיות, אבל עוד נחזור אליו בהמשך. האדם החשוב ביותר על הסט הוא הבמאי (למרות מה ששחקנים מסויימים עם הטריילרים הענקיים שלהם חושבים) ואת כמות הבמאים הממש טובים ניתן לספור בשתי ידיים של אדם בריא (שאיננו חייל הנדסה קרבית).

מניאק

assholeכשנרצה להמשיך ברשימת הסרטים שאתם חייבים לראות (לעניות דעתי) נהיה חייבים לתת פרק מיוחד לבמאים החשובים באמת. אלו ש(כמעט) כל סרט שלהם ראוי להיכנס לרשימה שכזו. מכיוון שאני מעדיף להישאר בפורמט של עשרה סרטים לרשימה, אבחר סרט אחד לכל במאי ומספיק שתראו אותו כדי להבין את התרומה של אותו במאי לעולם הקולנוע.

נקודה מעניינת, מלבד שני במאים, כל השאר הם נבלות ברמה עולמית. הסיפורים על הדברים הנוראיים שהם עשו לכל מי שסביבם מתגמדים רק לעומת האגו שלהם. אני לא בטוח שזה לקח שכדאי ליישם, אבל לידיעתכם.

הסדר עדיין רנדומלי, אז לא להיעלב אם הבמאי שלכם לא ראשון והרבה מהסרטים הם סרטי ביכורים, כנראה שכשהם רעבים הם אומרים את מה שיש להם להגיד הכי טוב.

רשומה שנייה: עשרה סרטים של במאים חשובים שהם מאסט

 • השלט במסעדה. שעדיין עובדת, אגב

  השלט במסעדה. שעדיין עובדת, אגב

  כשהארי פגש את סאלי. רוב ריינר (שכבר כתבתי עליו פעם), מביא לידי שלמות את עולם הדייטים וחיפוש האהבה. הדיאלוגים שנונים, בילי קריסטל קורע ומג ראיין אמנם מעצבנת כתמיד, אבל על הדרך הביאה לנו את סצנת האורגזמה הטובה ביותר בקולנוע אי פעם (הידעתם? האישה שמבקשת את אותה המנה? אמא של ריינר). מניאק: הוא מהשניים הטובים, אבל תוכלו לראות אותו משחק מניאק בהחיים בשידור חי.

 • פול מטאל ג'אקט. סטאנלי קובריק לא אהב את העולם. בתמורה, העולם לא סבל אותו אבל הלך לכל סרט שעשה. קובריק ידוע בפרפקציוניזם שלו ובסרט הזה רואים זאת היטב. מלחמת ויטנאם במערומיה ובשיא גועל הנפש שאפשר להקרין על מסך ועדיין כולם ראו את זה. סרט מדהים ומצמרר, בעיקר הטוראי פייל (שלקח לו מלא זמן להתאושש מהתפקיד וכיום הוא הקינגפין). מניאק: מפיקי עיניים עצומות לרווחה ביקשו מקובריק טריילר לסרט כדי שיוכלו לראות על מה הם משלמים. הוא שלח סרטון של עשר שניות בו רואים את השדיים של ניקול קידמן. עם כתוביות.
 • קטע אדיר!

  קטע אדיר!

  לוק סטוק ושני קנים מעשנים. גאי ריצ'י עשה חייל בקולנוע עם תגליות כמו ג'ייסון סתיית'ם, ויני ג'ונס ואפילו מת'יו ווהן, שהפיק את הסרט הגאוני הזה וכיום הוא מביים סרטים לא רעים בכלל. קומדיית הפשע הבריטית המבריקה הזו נעה במהירות מרגע לא ייאמן, דרך צילום מרהיב, אל פאנצ'ליין משעשע. רגע קסום במיוחד: להרביץ לפקח חניה. כמה פעמים. מניאק: הוא התחתן עם מדונה, זה בטח מעיד על חוסר שפיות כלשהו. מעניין אם העובדה שהוא לא הוציא סרט ראוי מאז קשורה לנושא.

 • החשוד המיידי. בריאן סינגר (הנה סיפור חייו בקצרה) הפך עולמות כדי לעשות את הסרט הזה ומיד זכה להיות נער הזהב שכולם רודפים אחריו, ובצדק. חמישה פושעים נפגשים במסדר זיהוי ויוצאים לשרשרת מבצעים שבסופם רק אחד ישרוד. נשמע מעניין ועשוי אפילו יותר מעניין. משחק מעולה של כולם, בראשות קווין ספייסי שממש מהפנט כאן. מניאק: תביעות על הטרדה מינית של סטודנטים שעבדו בהפקות שלו זה מספיק?
 • הייתם מאמינים?

  הייתם מאמינים?

  נקודת מפגש. אני לא אוהב כל כך את וודי אלן, אבל אין ספק שהאיש מאוד פורה קולנועית. התסריטים תמיד מצחיקים (אם כי מיזוגניים משהו) והוא תמיד מצליח להוציא את המיטב מהשחקנים שלו. בסרט הזה הוא מביא את ההתלבטויות הגבריות הנחבאות ביותר למרכז הבמה בצורה מושלמת. לא לחינם הוא קרא לסקרלט ג'והנסון המוזה שלו. מניאק: מאיפה להתחיל?!?!?

 • כלבי אשמורת, ספרות זולה, קיל ביל (שניהם). אין מה לעשות, אי אפשר להסתפק רק באחד של טרנטינו. אין אף במאי שמסוגל להביא את טרבולטה כדי לרקוד, את טים רות' כאיש הטוב ואת דה נירו כדי לשתוק ולעשות זאת כל כך טוב. הסרטים הנ"ל הם פסגת היצירה של טרנטינו למי שאין כוח לראות את כל מה שעשה, אבל אל תסתפקו בהם. המוזיקה, הדיאלוגים, ההומור, תרבות הפופ, מה שתרצו – יש לו את זה. מניאק: יש לו נטייה לאהוב את עצמו עד רמה של מכות כשמישהו מלכלך עליו. ומלא מלכלכים עליו.
 • ממנטו, יוקרה, התחלה. כן, גם המתחרה על תואר הבמאי הטוב בעולם זכאי ליותר מסרט אחד. כריסטופר נולאן קנה את עולמו עם סרטו הראשון שהיה מלאכת מחשבת תסריטאית (אחיו כתב) שאני בספק אם מישהו אחר היה מצליח לביים בכזה כשרון. יוקרה נמצא כאן בגלל הסצנה עם הסיני הזקן וההסבר שלה (וגם דיוויד בואי) והתחלה הוא סרט פשוט מבריק, מותח ולחלוטין לא מוערך מספיק. גם הסרטים האחרים של נולאן ידליקו אצלכם כמה תאי מוח, אבל אלה יעשו זאת בסטייל. מניאק: למה לכפות עלינו את כריסטיאן בייל כל כך הרבה?!?!?
 • את זה, נגיד, אתם לא צריכים לראות

  את זה, נגיד, אתם לא צריכים לראות

  מוכרים בלבד. קווין סמית' גאון. אין איך לסובב את זה, הבנאדם עושה מה שהוא רוצה, איך שהוא רוצה, נהנה מהדרך ורואים את זה. מגיק עם אוסף קומיקס ליוצר סרטים מוערך במסלול המהיר הוא הוכיח לכולם שאין חלום גדול מדי. כל עוד יש לך כשרון כמובן. הסרט דל התקציב הזה (הפקה עצמאית שלו, בשחור לבן, שחקנים בהתנדבות, לוקיישנים גם) כבש את העולם בהפתעה והוכיח שהוליווד, כרגיל, מגזימה. לא צריך 100 מיליון דולר כדי שהקהל יאהב אותך, מספיק קומדיה עם דיאלוגים שנונים על שני בחורים ממוצעים שמיואשים מהחיים. מניאק: הוא ממש לא. אפילו יצא להגנת הבחור שהבת שלו יוצאת איתו אחרי שירדו עליו ברשת. מצד שני, יש לו גם לא מעט סרטים שאסור להם להתקרב לרשימה הזו…

 • פסיכו. היצ'קוק עבד קשה על כל הסרטים שלו, פשוט לא בזמן שצילמו אותם. לדעתו, עבודת הבמאי היא לדאוג שהכל יהיה מוכן לשוטים המושלמים וכל שנותר הוא רק ללחוץ על הקלט במצלמה. עד היום רוב הבמאים מציינים אותו כאיש שהשפיע הכי הרבה עליהם. פסיכו הוא יצירת המופת שלו (שזכתה לסדרת פריקוול) ויש מצב שעדיין תפחדו להיכנס להתקלח אחרי שתראו אותו. מניאק: כדי להוכיח עד כמה הסטים שלו מפחידים הוא היה מתערב על כסף עם עוזרי ההפקה העניים יותר שהם לא ישרדו לילה כשהם קשורים בעמידה בתוך הסט. לפני שהיה נוטש אותם הם היו מרימים כוסית והבחור ננטש לאנחות עד הבוקר באולפן. מה שהבחור המסכן לא ידע הוא שהיצ'קוק שם לו משלשלים בכוס. כזה בחור נחמד הוא היה.
 • shomerביג לבובסקי. האחים כהן תמיד אהבו להיות חריגים. בבית הספר צחקו עליהם בגלל זה, כיום הם צוחקים על כולם. טכנית, ג'ואל רשום כבמאי רוב הסרטים שלהם, אבל הפסיקו עם השטות הזו מזמן. הצמד הדינמי הזה עושה הכל ביחד, החל מלכתוב, דרך עריכה, הפקה ועד הבימוי. הסרט הזה, שהוא למעשה סרט פילם נואר בתחפושת סטלנית ימשיך להצחיק אתכם גם בצפייה החמישית. אף אחד לא מוציא מג'ון גודמן שורות כאלו כמוהם. מניאק: העובדה שהם חריגים ומאוד אוהבים את הפרטיות שלהם הכניסה אותם כבר לכמה עימותים עם התקשורת.

אם הבמאי האהוב עליכם לא נמצא כאן, זה פשוט אומר שהוא לא מספיק טוב. תחליפו אותו.

רגע אחד!

לא יכול להיות שאלו עשרת הסרטים הטובים ביותר שלי, נכון?

נכון.

אלו עשרת הסרטים החשובים של הבמאים הטובים ביותר שאני ממליץ לראות. שאר הרשומות הן:
עשרת הסרטים החשובים.
עשרת הסרטים למיטיבי לכת.
עשרה סרטים שחשוב לראות קצת פחות.
חמישה סרטים שחבל שעשו אותם וחמישה סרטים שהם פייבוריטים אישיים שלי.

stay tunedנתראה בהמשך.

5 מחשבות על “10 סרטים ש(ל במאים ש)חשוב לראות (רשומה 2 מתוך 5)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s