מדריך השינה לילדים קטנים

אין על חופשות, ממלאות המצברים האולטימטיביות. אני לא מדבר על חופשות האקסטרים שכוללות סקי, קפיצה ממסוקים, שיט מפרשיות וטיול של שלושה ימים הכולל לינה בשטח, אלא על הצימר הקטן, או בית המלון שבו נשלים שעות שינה, נדבר קצת, נרענן את הזוגיות ועוד כל מיני שטויות שהורים טריים חושבים שיתממשו כשהם ייצאו לנופש עם תינוקת בת ארבעה חודשים.

ילדים שישנים לילה שלם – יש דבר כזה?

גם זו דרך

גם זו דרך

אכן, כשהיליה הייתה בת ארבעה חודשים ניסינו את כוחנו בחופשה שכזו וזה היה בדיוק בזבוז הכסף שהורים מנוסים יותר מודעים אליו. אם כבר חופשה משפחתית, אז משהו אקסטרימי. בבית אתם לא מצליחים להשלים שעות שינה, אתם יכולים להיות בטוחים שהנוף הפסטורלי הנשקף מהצימר בגליל לא יהפוך את הילד שלכם למכונת שינה מאומנת היטב.

לעומת זאת, יש כמה דברים שניסינו שדווקא יכולים להועיל בנושא השינה (של הילדים שלכם. אתם כבר מקרה אבוד) ואני מוכן ומזומן לחלוק את הכישלונות שלנו אתכם. לשם כך עלינו לחזור ממש להתחלה, לשבוע השני של היליה בחיינו.

חמשת הישגי השינה של ילדים

achievementאבל קודם בואו נסביר לאלו נקודות ציון הילדים צריכים להגיע בדפוסי השינה שלהם. הסדר אינו כרונולוגי (למעט מספר 5) וכל הישג שכזה הוא סיבה למסיבה בפני עצמו:

  1. שש שעות, מה כבר ביקשתי?!? השלב החשוב ביותר (שחלק מהילדים מדלגים עליו – תזהו את הוריהם כאלו עם השקיות השחורות מתחת לעיניים, תסביך OCD ונרקולפסיה), שכן שש שעות הן המינימום הנדרש על מנת להוות בוגר מתפקד בחברה. מגיעים אליו כשהתינוק ישן יותר משש שעות רצופות. בלילה, כן? סתם במהלך היום לא נחשב.
  2. עכשיו תישן. הם נרדמים לבד. חשוב מאוד להתפתחותו שילמד להירדם בכוחות עצמו, במיטה שלו או בכל מקום אחר שהוא לא הידיים שלכם. אחרת איך תוכלו לצפות בטלוויזיה? במיוט?!?
  3. אסור לגעת ברצפה. מכירים את המשחק הזה? שהרצפה היא לבה? אז כשהילד עובר למיטת מעבר, זו כנראה הדרך היחידה לשכנע אותו להישאר בה ולא לטופף ברחבי הבית.
  4. לקום יבש. נושא הפיפי במיטה הוא כשלעצמו סיפור עם מאות תתי סעיפים (פעמיים בלילה אחד היה לכם?) אבל הוא בעיקרו נושא פיזיולוגי וכל הילדים בסוף משתלטים על הנושא. עד אז תיאלצו לקחת אותם לשירותים באחת עשרה בלילה (ולפעמים גם בשלוש לפנות בוקר).
  5. יש בית ספר! השלב האחרון שמגיע בדרך כלל כשהם כבר תלמידים. זה לא מתעורר!!!! מתי הפכנו לשעון מעורר?!? מה שכן, ברור שבשבת הם יקומו מוקדם לאללה.

ונחזור לילדים שלי

זוכרים שהייתי בזקני צפת?

זוכרים שהייתי בזקני צפת?

היליה היא מלאך. כל מי שפגש אותה ואת עיני ה"תעשה מה שאני אומרת ואל תתווכח" שלה יעיד כך. מה שהם לא יודעים הוא שבשלושת החודשים הראשונים לחייה היא ישנה מעט. לקח לנו שלושה חודשים עד שישנה לילה שלם ולא העזנו לדבר על כך כדי לא לפתוח פה לשטן (עכשיו מותר). ניסינו את שיטת "הרם/הורד" של הלוחשת לתינוקות וזה עבד כל כך טוב שמיד זרקתי את כל הספרים שלה מהבית. בשלב ה"תרדמי בעצמך" ניסינו את השיטה הידועה של לתת לה לבכות, לסגור את הדלת ולאכול את הלב. זה עבד מצויין, באמת נשבר לנו הלב. אני גאה לבשר שהיא לא מתעוררת כבר כמה שנים טובות.

ליהו החליט שכל מה שהיליה התקשתה בו הוא יעשה בקלי קלות. זה מעולה, רק חבל שהוא מבצע גם את ההיפך.לקח חודשים עד שנרדם לבד, במיטה שלו, ליותר משש שעות. כמעט 24 חודשים, אם להיות מדוייקים.

אייל החליט לזרוק את הסטטיסטיקה לעזאזל והוא, כפי שכבר ציינתי בעבר, מקולקל. לא נרדם לבד, לא ישן יותר מחמש דקות רצוף ואני כבר רואה לאן זה הולך. היוצא מן הכלל היה לפני שבוע כשהצלחתי להעביר אותו מהידיים למיטה והוא לא התעורר. לא יכולנו להכיל את כל האושר הזה והמניילנת ואני חגגנו בחיבוקים, צחוק משחרר ושאגות שמחה שמיד העירו את השכן שלא ישן מהמיטה ליד. בכל מקרה, זה נתן לנו קצת תקווה לעתיד.

לסיכום

גם אתם דמיינתם שתהיה תמונה כזו של המשפחה שלכם? מצחיק, הא?

גם אתם דמיינתם שתהיה תמונה כזו של המשפחה שלכם? מצחיק, הא?

חשוב מאוד להקפיד על שגרה וחוקים בנוגע לשעות השינה של ילדיכם, בעיקר לטובתכם האישית. אצלנו הילדים יודעים שכל אחד ישן במיטתו (והמיטה שלנו בכלל מחוץ לתחום), אין לצאת מהמיטה מהרגע שסוגרים את האורות ויש משחק מיוחד שהראשון שפותח עיניים בבוקר מפסיד בו.

כל זה לא הכין אותי למרפק התוהה של המניילנת באמצע הלילה שהעיר אותי כדי למצוא את ליהו ישן לי על החזה.
"מה זה עושה כאן?!?" שאלתי בתדהמה
"עזוב, לא רלוונטי" היא ענתה "איפה אייל?!?"
שכן הוא לא היה במיטה שלו ובפעם האחרונה שבדקתי פסטה עדיין לא לימדה אותו לברוח.

מצאנו אותו במיטה של היליה, ישנים כפיות. השאלה היחידה שנותרה היא האם אני שמתי אותו שם ולקחתי את ליהו או שהיליה והאינסטינקטים האימהיים שלה הצילו את המצב.

בכל מקרה, אני ממליץ על שימוש בניילון נצמד כשהולכים לישון. זה מה שאנחנו עושים מאז וככה אני לא קם מהמיטה בכלל ועושה פאדיחות.

2 מחשבות על “מדריך השינה לילדים קטנים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s