10 סרטים חשובים למשקיענים (רשומה 3 מתוך 5)

אין פקקי תנועה לאורך האקסטרה מייל (רוג'ר סטאובך, שחקן NFL לשעבר. הי, קוראים לו גם קפטן אמריקה!)

כמו שכל חובב קולנוע יודע, תרגומים הם דבר בעייתי. המשפט הזה של סטאובך, לדוגמה, עובד הרבה יותר טוב בשפה שבה המושג "אקסטרה מייל" אשכרה קיים.
שמות הסרטים בארץ זוכים לתרגומים מחפירים. כמו בצבא,בו כל פריט אפסנאות זוכה לאזרחות זרה (מיטה צרפתית, מעיל אמריקאי, נעליים גרמניות) כך שמות הסרטים זוכים לתארים מפוצצים (קטלני, גורלי), שלא לדבר על כל ה"מת ל…" שמסתובבים חופשי בשטח.

לאהוב קולנוע

bookלצפות בסרט, מבחינתי, אומר לנסות גם להבין את הרקע שלו. לא רק העלילתי כמו המניעים של הדמויות והדברים האלה, אלא גם איך הסרט הזה הגיע מרעיון קודח במוחו של איזה מלצר ועד להפקה הכוללת מאות אנשים והלוגיסטיקה הכרוכה בכך.

קרה לי לא פעם שבאמצע סצנה לא מרשימה במיוחד, הקהל מסביבי מנומנם ואני מתלהב מאיזו זווית צילום שנראה כאילו לקח שעות להכין את הסט אליה, או סצנה שלמה בשוט אחד. כיום, האנימציה הממוחשבת שינתה את היכולת להבחין בין "אמיתי" ל"הרבה פחות אמיתי" אבל פה ושם עדיין צצים סרטים שגורמים לי להתאהב מחדש במדיום הזה.

הרשומה הבאה מיועדת לאלו שרוצים להשקיע. לראות סרט בגלל המשהו המיוחד הזה, בגלל הקסם. כן, שוב הגרלה על הסדר ויש סיכוי סביר שלא שמעתם על חלק מהם, אתם מוזמנים ללכת לחפש אותם.

רשומה שלישית: עשרה סרטים למיטיבי לכת

 •  פחד ותיעוב בלאס וגאס. מעין שילוב לא הגיוני של ג'וני דפ, בניסיו דל טורו, מלא סמים (אבל מלאאאאאאא) בהתבסס על ספר שרק מלקרוא בו שני עמודים אתה מבין שאין סיכוי שיעשו מזה סרט. וואלה, עשו. יצא אחלה. הזוי ברמות שג'וני דפ עדיין לא הצליח לחזור אליהן. להתאהב: דל טורו מצליח לגרום לך להתאהב בכינור השני, מעשה כמעט בלתי אפשרי בהתחשב בעובדה שהוא שמן, מסומם, לא קוהרנטי ו(הכי גרוע)עורך דין.
 • coldbloodedColdblooded. לא, אין לי מושג איך קראו לסרט הזה בעברית. בטח סוכן הימורים קטלני או משהו. למען האמת? זה די מתאים כי הסרט מדבר על סוכן הימורים שמקודם לדרגת רוצח שכיר. השחקן הראשי הוא ברנדון מ90210 (אני חושב שמאז הסדרה הוא שינה את השם שלו ואם לא, הוא צריך), כאן הנסיון שלו לעבור למגרש של הגדולים ובכך מייצג את כל השחקנים שניסו לעשות זאת ונכשלו טוטאלית. הסרט פשוט חמוד, משעשע בחלקים נרחבים ממנו ולא גרוע כמו שניתן לצפות. להתאהב: המושג "הצד של הנהג" (בהתייחסות למגע של כל מי שהוא לא הנהג במזגן או ברדיו) עולה בשיחה בין שני רוצחים שכירים, נשאר בראשו של כל מי שראה את הסרט וצץ עם כוונות רצחניות כשמסיעים את סבתא חזרה הביתה.
 • Swing Vote. כאן אני יודע בדיוק איך קוראים לסרט בעברית, זה פשוט שם מטופש (אולי תתבגר). עוד יותר מטופש הוא קווין קוסטנר, שדווקא הפעם משחק ממש טוב. הסרט מדבר על מרוץ לנשיאות בארה"ב שעקב שרשרת צירופי מקרים תוכרע ע"י קול אחד ויחיד של אב חד הורי שיכור ובטלן. מעניין מאוד, בעיקר לאלו שאוהבים פוליטיקה אמריקאית ומייצר לא מעט סצנות מצחיקות. להתאהב: הקאסט. קלסי גראמר ודניס הופר כמועמדים לנשיאות וניית'ן ליין וסטנלי טוצ'י כיועצים שלהם מוכיחים ששחקני משנה מוצלחים יכולים להפוך כל שחקן לטוב יותר. אפילו את קוסטנר.
 • קאשבק. סרט קטן וכמעט עצמאי, קסום ברמות שלא ראיתם. מספר על בחור שנזרק ע"י חברתו ופיתח אינסומניה ששלחה אותו לעבוד לילות בסופרמרקט. הרבה סצנות שלקוחות מדמיונה של הדמות הראשית ומייצגות עד כמה אנחנו קטנים הזויים ודי חארות באופן כללי. להתאהב: באנושות. אחרי הסרט הזה, תרגישו הרבה יותר טוב עם עצמכם ועם הסובבים אתכם כי כולנו דפוקים ומסתירים את זה.
 • לתפוס את הפרידמנים. דוקומנטרי שיצא בתקופה בה כולם היו בטוחים שהז'אנר הזה הולך להשתלט על העולם. בגדול, סיפורה העצוב של משפחה יהודית קטנה מהפרברים ומה שקרה לה. יוצר הסרט תכנן בהתחלה לעשות סרט על אחד מליצני הילדים הכי מפורסמים בניו יורק ואז גילה את הסיפור המשפחתי שלו. כנראה הדוקומנטרי הכי טוב שנעשה אי פעם ואין רגע שבו אתם בטוחים במה להאמין. להתאהב: האח הבכור במשפחה, הליצן. לראות אותו מתאפר להופעה מפוצץ לך משהו בלב.
 • פוזה אופיינית

  פוזה אופיינית

  דינר ראש. טייפקאסטינג היא לא מילה גסה והסרט הזה הוא הוכחה ניצחת לכך. עלילות ערב אחד, במסעדה אחת, עם המון פרצופים מוכרים שרובנו לא יודעים איך קוראים להם. כל שחקן מביא בדיוק את מה שמצפים ממנו, את מה שאנחנו רגילים לקבל ממנו והתוצאה המפתיעה היא סרט משובח ורעב בלתי מוסבר לסרטנים ופסטה. להתאהב: דני איילו. מאז ליאון הוא הדוד הטוב האולטימטיבי וכאן הוא מביא את הדמות לשיאים חדשים.

 • אבולוציה. אתם מרימים עכשיו גבה מאחת משתי סיבות: או שלא שמעתם על הסרט, או שראיתם אותו ואתם לא מבינים מה הוא עושה כאן. הסרט מדבר על איום ביולוגי על העולם שמתפתח מאיזה מטאור והצוות שמנסה להתגבר עליו והוא ברשימה מכמה סיבות: איוון רייטמן (זצ"ל) תמיד הצליח לעשות סרטים שמפתיעים אותך וזה לגמרי אחד מהם, השימוש באנימציה ממוחשבת היה חדשני ודיוויד דוכובני בתפקיד מצחיק ומשעשע כאילו לא היה מאלדר בעולם. להתאהב: כרגיל, הג'ינג'ית שלצידו. ג'וליאן מור כחלום הרטוב של כל חנון מוכיחה שהיא באמת יכולה לעשות הכל.
 • החגיגה. מכירים את הסרטים האלה שיש איזה אירוע משפחתי מרובה משתתפים וכל המשפחה מתרכזת במקום אחד וסודות נחשפים ושום דבר טוב לא יוצא מזה? אז הסרט השבדי הנ"ל לוקח את האירוע הזה ומקווצ'ץ' לכם את הלב איתו. מדהים, מזעזע, מפתיע, מחריד וקר רוח כמו שרק המדינות האלו מסוגלות לייצר. להתאהב: לכל כלל יש יוצא מן הכלל. הכי הרבה תחבקו את האסלה אחרי הצפייה.
 • funnyמשחקי שעשוע. מיכאל הנקה הגרמני עשה סרט מטריד, מחריד ומופרע על שני צעירים ששובים משפחה ומתעללים בהם. כוונתו הייתה להראות איך התרבות שלנו מעודדת ומקדשת אלימות וזה יצא כל כך טוב שעשור מאוחר יותר הוא עשה את הסרט שוב, הפעם בגרסה אמריקאית. צפו במי מהם שהשפה לא מפריעה לכם בו, ההנאה מובטחת אפילו לבעלי לב חלש. להתאהב: באופן מפתיע, הצעירים הדפוקים ממש מעוררים אמפתיה.
 • גרין מייל. סטיבן קינג כבר זכה מזמן לתואר יקיר המערכת מבחינה ספרותית, הבעיה היא שאנחנו מדברים על קולנוע. פרנק דרבונט הוא הבמאי היחיד שהצליח להעביר את הסופר המוכשר לקולנוע בצורה טובה (ועוד פעמיים). מי שקרא את הספר יהנה לחוות אותו שוב בצורה כל כך מוצלחת ומי שלא צפוי לחוויה מרגשת. סטיבן קינג אוהב לטלטל את קוראיו והסרט לא פראייר בנושא. להתאהב: כושי ענק עם כוחות על ודיבור של מפגר, מה יש לא לאהוב?

רגע אחד!

לא יכול להיות שאלו עשרת הסרטים הטובים ביותר שלי, נכון?

נכון.

אלו עשרת הסרטים שאני חושב שצריך לראות כדי להבין קולנוע טוב יותר. שאר הרשומות הן:
עשרת הסרטים החשובים.
עשרת הבמאים החשובים.
עשרה סרטים שחשוב לראות קצת פחות.
חמישה סרטים שחבל שעשו אותם וחמישה סרטים שהם פייבוריטים אישיים שלי.

stay tunedנתראה בהמשך.

 

4 מחשבות על “10 סרטים חשובים למשקיענים (רשומה 3 מתוך 5)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s