על חשיבותה של התמדה

"אבא! סיפורים! חידות! בדיחות!" עולה צעקה קולקטיבית מהספסלים האחוריים.
כמה חודשים לפני כן עשיתי את הטעות הנוראית ביותר שהורה יכול לעשות ובזמן ארוחת הערב, כדי שישארו לשבת ולאכול ולא יקומו לטייל בבית, התחלתי לחוד להם חידות, לספר סיפורים משעשעים (לפחות אותי) ובדיחות. מאז, בכל פעם שמשעמם להם אני מקבל את הדרישה המופרזת הזו המלווה במבט ה"ידעתי שתשלם על זה" מהמניילנת.
אם ידעת, למה לא עצרת אותי למען השם?!?!?

We aim to please

הלו? בית החולים?
אני רוצה להזדכות על ארבעה ילדים

אז ניסיתי.

"היה הייתה פעם אבירה אמיצה…." פתחתי בסיפור הלא מגדרי הטוב ביותר שבאמתחתי.
"אוי אייל תקשיב טוב, זה אחלה סיפור" היליה קוטעת אותי "בסוף הדרקון רק רצה לשחק איתה"
הייתי מתעצבן עליה אם אייל לא היה פולט "אני יודע…" בגלגול עיניים. כנראה שמע את זה כבר.

"איש אחד הלך לשוק. בדרך הוא פגש מישהו עם ארבע נשים. לכל אישה שישה שקים, בכל שק שבע חתולות…" לא הספקתי להמשיך בחידה המגניבה הזו הלקוחה היישר מ"מת לחיות" השלישי (תנו להם את החידה עם מיכלי המים כשהם באמבטיה. שעות של שקט) כשליהו קפץ וצעק : "אחד! אחד! רק האיש הולך לשוק" ובכך הרס לנו את החוויה של לראות את אייל סופר דברים באצבעותיו (אחד… שתיים…שלושעשרה…שנומה…שתעשרה…חמש!).

זוכרים אחד…

בלית ברירה אני הולך לקיצוניות: "איש אחד הולך ברחוב, פתאום בום! שניצל!"
"אבא, זה כבר לא מצחיק" אייל טוען בקול נעלב.
מוזר, עד לא מזמן הייתי סוחט עם הבדיחה הזו געיות צחוק שהיו נמשכות עד הגיענו ליעד.

יש גם דרכים אחרות

הטעות הנוראית ביותר שהורה יכול לעשות היא להישבר. אם התחלתם משהו, דעו שעליכם לסיימו וכל הכלים כשרים להגיע אל קו הסיום. גם להזיז את קו הסיום לנקודה קרובה יותר. אחרת, המסר אותו מעבירים לקטנטנים עובר גם לתחומים אחרים בחייהם ואז הם לא הולכים לישון אף פעם ואם היו לכם פנטזיות משונות הכוללות התרבות נוספת וכדומה הן יישארו כאלה.

הסתכלתי ימינה על המניילנת שעשתה עצמה מנמנמת (ואני יודע זאת בגלל החיוך שלא הצליחה להחביא) ונזכרתי בנשק יום הדין.
"ילדים, עכשיו עושים תחרות!" הכרזתי.
"כל ילד סופר מכוניות בצבע אחר. אייל, אתה סופר מכוניות כחולות, ליהו, אדומות, היליה צהובות. ליעד, את יכולה להמשיך לרייר ולהצמיח שיניים. בהצלחה. מי שיגיע למספר גבוה יותר מנצח! "

לא תמיד הדרכים האחרות עובדות כפי שתכננתי

נקודה למי?

אמנם בהתחלה נרשמה התלהבות וכולם היו מרוכזים בתנועה מסביב, אך אחרי שתי דקות היליה הבינה שמכוניות צהובות הן נדירות, אייל החליט שמכוניות כחולות הן משעממות ורק ליהו היה מאושר ("חמש עשרה!" הוא קרא בסיפוק).

לאחר משא ומתן ארוך ומייגע נשברתי.

היליה עברה לספור מכוניות לבנות ואייל שחורות. או אז התחילו הדיונים על אפור וגווניו השונים. אייל פסק בהחלטיות על כל מכונית כהה שהיא שחורה, היליה ניסתה להוריד את מספר הנקודות שלו בהתאמה, תוך שהיא סופרת מכוניות בצבע שלה מה שהוביל לבלבול רב לגבי המספרים אותם ירתה לאוויר בקצב של וולקן. ליהו, כמובן, נשאר מאושר ("שלושים ושלוש!").

שוב נשברתי.

היליה קיבלה את הצבע האפור ושלוחותיו ואיכשהו הצליחה לשכנע את אייל לספור מכוניות סגולות עם נקודות צבעוניות. ליהו בשלו ("ארבעים!"), ליעד מתרגשת מההייפ הכללי והמניילנת נקרעת מצחוק. עלי. עשיתי את הטעות הנוראית ביותר שנהג במצבי יכול לעשות ונכנסתי לחניון לחפש חניה. בליל צעקות המספרים ברכב הייתה יכולה לחירש את בטהובן שוב. המניילנת, ששמיעתה חדה במיוחד, סבלה רבות ואז היה תורי לצחוק.

על טעויות משלמים

הסיפור ממשיך כשבוע מאוחר יותר, אבל לא נדלג לשם לפני שנוכיח את הטענה המרכזית: אייל, אחרי שלמד שאבא סמרטוט שלא מתמיד במילתו, ניצל את העניין לטובת הזזת שעת השינה שלו לאינסוף, בדיוק כפי שחזיתי. מה שלא חזיתי הוא שליהו ינצל את אותו המעמד לאכול קינוח נוסף אחרי הארוחה, שהיליה "תשכח" להסתרק לפני השינה ושליעד תצמיח עוד שן (לא קשור, אבל לגמרי הוסיף לאווירת המסכנות שלי).

אם כן, השבוע עבר עלינו בנעימים, לפחות מבחינת המניילנת שטענה, ובצדק, שעלי לאכול מהדייסה שבישלתי. באותו סוף השבוע אף נתברכנו בנקרים בשתי מכוניותינו ועוד אחד בשל אחותי. כמות הפעמים שהשתמשתי במגבה באותו אחר הצהריים היוותה עונש הולם ולמדתי לא להישבר שוב.

בערב, נסעתי עם ליהו לקניות וכשעצרנו לתדלק את הרכב ביקש ממני בחביבות אדם מבוגר לעזור לו להחליף נקר משלו. הוא התפלא מאוד על תגובתי ("אההההההה!") אבל אפילו יותר על תגובתו של ליהו: "הי! המכונית שלך אדומה! שלושת אלפים מאתיים חמישים ושש! אבל אל תגלה להיליה שאני מנצח…"

 

3 מחשבות על “על חשיבותה של התמדה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s